لوگو


مقالات کشاورزی ، سموم کشاورزی ، آفات و بیماری ها ، علف های هرز ، گیاهان دارویی

PageRank
نویسندگان
آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد کل پست ها :
کشاورزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               تبلیغات                 
شنبه 6 اسفند 1390 :: نویسنده : علیرضا
 روغن ها:

دومین گروه سموم روغن ها هستند.

 

● روغن ها به شکل های معدنی، حیوانی و گیاهی در مبارزه با آفات کاربرد دارند، ولی بیشترین کاربرد آن ها مربوط به روغن های نفتیاست. در گذشته ترکیبات روغنی که از نفت استخراج می شدند، برای مبارزه با آفات و مخصوصاً شپشک ها و کنه ها مورد استفاده قرار می گرفتند که به شدت ایجاد گیاه سوزی می کردند.

اما ترکیباتی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند گیاه سوزی ندارند. درجه سلفوناسیون ترکیباتی که در تابستان برای مبارزه مورد استفاده قرار می گیرد.بین ۹۰ تا ۹۸ درصد و برای ترکیباتی که در زمستان مورد استفاده قرار می گیرد بین ۷۰ تا ۹۰ درصد می گیرد.

درجه سولفوناسیون مقدار درصد هیدروکربن های اشباع نشده، خارج شده از روغن (در مراحل تصفیه) می باشد. به این معنی که اگر روغنی دارای درجه سولفوناسیون ۹۸ درصد می باشد. حدود ۹۸ در صد از هیدرو کربن های اشباع نشده آن در طی مراحل تصفیه از روغن خارج شده اند.

هیدروکربن های کلره

گروه دیگری از سموم هیدروکربن های کلره هستند و از اولین سموم آلی مصنوعی هستند که توسط بشر برای مبارزه با آفات ساخته شده اند. علی رغم خدمات بسیار ارزنده ای که در طی جنگ جهانی به انسان کرده اند، بعد از مشخص شدن پایداری بسیار شدید آن ها در طبیعت، بسیار محدود شدند. این سموم بصورت انتخابی عمل نمی کنند و همه ی اجزاء طبیعت، اعم از انسان و سایر گروه های جانوری را تحت تاثیر قرار می دهند. بعلاوه در بافت های چربی نیز تجمع پیدا می کنند. ترکیبات کلره نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

۱) ددت و آنالوگ های آن (دِدِت متوکسی کلر

۲) هگزا آلکروسیلکوهگزان یا گامکسان (لیندین

۳) سیکلودین ها (آلدرین، دی آلدرین، هپتاکر ، کلردان و آندوسولفان

۴) پلی کلروترپن ( توکسافن و استروبان

ددت: از جمله سمومی که برای مبارزه با آفات ساخته شده است ولی بعد از آن، آنالوگ های مختلفی از این سم در مبارزه با آفات مورد استفاده قرار گرفتند.

گامکسان: یکی از سموم این گروه به نام لیندین برای مبارزه با آفات ریشه خوار مثل سوسک های ریشه خوار خانواده (Scabaeidae) مورد استفاده قرار می گیرد.

پلی کلروترپن: از جمله این حشره کش ها توکسافن است که در گذشته کاربرد بسیار زیادی در مبارزه با آفات پنبه داشته ولی در حال حاضر سموم بهتری جایگزین آن شده است.

حشره کش ها

گروه دیگر از حشره کش ها، حشره کش های گیاهی هستند. گیاهان از حدود ۴۰۰ میلیون سال قبل بر روی کره زمین زندگی می کردند و برای مقابله با آفات، ترکیبات مختلفی در آن ها تکامل پیدا کرده است. برخی گیاهان خواص ضد تغذیه دارند و برخی در مواردی منجر به مرگ حشرات می شوند. استفاده از حشره کش های گیاهی در حال حاضر بسیار محدود شده است. علی رغم اینکه در برخی از کشورهای آفریقایی در حال حاضر هم تعدادی از گیاهان را برای استحصال سم، کِشت می کنند.

از مهم ترین حشره کش های گیاهی عبارتند از:

الف) نیکوتین؛ که از ترکیبی از بعضی گیاهان مانند(Nicotina rustica) و (Nicotina tubacum)استخراج می شود و بر علیه شته ها و سایر حشرات مکنده مثل زنجرک ها، بسیار موثر است.

ب) روتنون؛ که از گیاهانی مانند (Derris elliptica) استخراج می گردد و بر روی حشرات مکنده فوق العاده موثر است. این سم روی ماهی ها هم تاثیر می گذارد.

ج) ریانودین؛

د) پیرترین؛ (Pyrethrins) که سابقه ی کار با آن ها بسیار قدیمی است و اولین بار در ایران و توسط ایرانی ها استفاده شده است، و از گیاهان کریزان تِموم (Chrysantemum) استخراج می شود.

امروز ترکیبات متعددی بر اساس (Pyrethrins) ساخته شده است و بر علیه بسیاری از حشرات بکار گرفته می شوند مانند آلترین، دلتامترین، سپترامترین و تعداد دیگر که سموم تماسی و گوارشی هستند و اثر ضربه ای بسیار شدیدی دارند.

سموم فسفره

گروه دیگر از سموم، سموم فسفره هستند که بسیار متنوع و دارای گروه های متعددی می باشند و در مقایسه با سموم کلره دارای مزایا و معایبی می باشند. سموم فسفره عبارتند از:

مشتقات اسید فسفریک (تترااتیل پیروفسفات، هپتنوفوس، دیکرووس، فسفامیدون، دیکروتوفوس و مونوکروتوفوس و غیره)؛

مشتقات اسید فسفر و تیوبیک (پاراتیون، متیل پاراتیون، اکسی دی متون متیل، فنیتروتیون، فنتیون، دیازینون، فوکسیم، پیریمفوس متیل، پروپتامفوس، تری ازوفوس)؛

مشتقات اسید فسفر و دی تیوئیک (مالاتیون، آزینفوس متیل، فوزالون، اتیون، فوسمت، متیرا تیون، فنتوات، فوریت، تیومتون، دیمتوات، فورموتیون)؛

مشتقات اسید فسفریک (نظیر تری کلروفن)؛

مشتقات فسفر و آمیدات (متامیدوفوس، آسفات.

مزایای سموم فسفره

۱ دارای تاثیر سریع هستند؛

۲ در طبیعت دوام زیادی ندارند؛

۳ اثر کنه کشی و حشره کشی آن ها از ترکیبات کلره شدیدتر است؛

۴ در بافت چربی و زنجیره های زیستی تجمع پیدا نمی کنند؛

۵ میزان مصرف آن ها در واحد سطح نسبت به ترکیبات کلره کمتر است.

معایب سموم فسفره

۱ بروز مقاومت در آفات بویژه آفات چند نسلی؛

۲ سمیت شدید برای انسان و جانوران خونگرم؛

۳ طیف تاثیر وسیع آن ها باعث ظهور آفات ثانوی می شود.

کاربامات ها

ترکیبات کاربامات گروه دیگری از سموم هستند که نخستین آن ها سمی بنام (Physostigmine) است که از گیاهی با نام (Physostigma venenosum) که محل رویش آن در آفریقای جنوبی می باشد استخراج می شود.

ترکیبات کاربامات سمومی هستند که هسته مرکزی آن ها اسید کاربامیک (COONH۲) است و شامل دو گروه اصلی می باشند.

ترکیبات کاربامات

۱) دی متیل کاربامات ها (پیرولان، ایزولان، دی متیلان، پریمیکارب). برای مبارزه با مگس ها مورد استفاده قرار می گیرند اما امروزه کاربرد آن ها محدودتر شده است؛

۲) متیل کاربامات ها که دارای استفاده وسیعی هستند و به چندین گروه تقسیم می شوند:

الف) نفتیل کاربامات ها (کاربایل)

مهم ترین ترکیب این گروه کاربایل است که علیه حشرات، نرمتنان و کنه های دامی موثر است؛

ب) متیل کاربامات های هتروسیکلیک (کاربوفوران، بندیوکارب

یکی از مهم ترین ترکیبات این گروه کاربوفوران است که دارای خاصیت سیستمیک بوده و علیه آفات خاک زی، برگ خوار و ساقه خوار و نماتدها موثر است. کاربوفوران سمی بسیار قوی است که به دلیل اثر فوق العاده قوی بصورت گرانول ساخته می شود و در داخل خاک برای مبارزه با آفات مورد استفاده قرار می گیرد. این سم سیستمیک بوده و از طریق ریشه گیاهان جذب می شود و حشراتی را که در روی گیاهان جمع می شوند را از بین می برد

ج) فنیل کاربامات ها (مگزاکاربات، پروپوکسور، میتو کارب

پروپوکسور سمی با دو نوع فرمولاسیون می باشد که یک نوع آن برای مبارزه با حشرات خانگی (به صورت حشره کش) و نوع دیگر برای شته ها و کنه ها در گلخانه ها و مزارع استفاده می شود؛

میتوکارب دارای طیف وسیعی بوده و علیه گروه های مختلفی از حشرات، کنه ها و نرمتنان و حتی سخت بالپوشان، دوبالان، پروانه ها مورد استفاده قرار می گیرد؛

د) اُگزایم ها (آلدیکارب، متومیل و تیودیکارب)

همه جزء سموم سیستمیک هستند و علیه طیف وسیعی از آفات در مزارع و گلخانه ها استفاده می شوند.

کنه کش ها

گروه دیگری از آفت کش ها، کنه کش ها هستند که طیف وسیعی از سموم را شامل می شوند. کنه ها مخصوصاً کنه های خانواده (Tetranychidae) از جمله آفات بسیار مهم گیاهان زینتی و محصولات گلخانه ای به شمار می آیند. برای مبارزه با این آفات، تعدادی از سموم فسفره، کلره و کاربامات مورد استفاده قرار می گیرند و در عین حال تعدادی کنه کش اختصاصی نیز وجود دارند.

کنه کش ها

سموم گوگردی؛

گوگرد معدنی؛

سموم گوگرد آلی؛

سولفون ها (تترادیفون)؛

سولفونات ها (فنزون، کلرفنزون)؛

سولفیت ها (پروپارژیت)؛

سولفیدها (تتراسول، کلرفن سولفید.

سموم گوگرد آلی دارای ساختمان شیمیایی شبیه به ساختمان شیمیایی (D.D.T) هستند اما با این تفاوت که به جای اتم کلر مرکزی، اتم گوگرد قرار گرفته است. این ترکیبات، همه مراحل مختلف سنی کنه ها، از جمله تخم آن ها را از بین می برند.

گروه دیگر از کنه کش ها، آنالوگ های د .د .ت هستند کلروفنتول دیکلوفول کلروپروپیلات کلروبنزیلات بروموبروپیلات .

نیتروفنول ها گروه دیگر از کنه کش ها هستند.

دینوبوتون، بیناپاکریل؛

این ترکیبات علاوه بر خاصیت کنه کشی، خاصیت قارچ کشی نیز دارند.

آخرین گروه کنه کش ها اُرگانوتین ها هستند.

سی هگزاتین، آزوسیکلوتین، فن بوتاتین اکساید؛

در ساختمان شیمیایی آن ها اتم قلع (Sn) وجود دارد؛

همه مراحل متحرک کنه ها را از بین می برند؛

بعضی از آن ها علاوه بر خاصیت کنه کشی، خاصیت دور کنندگی و ضد تغذیه ای نیز دارند.

نوع مطلب : سموم، 
برچسب ها : فرمولاسیون سموم کشاورزی،
لینک های مرتبط :
 
   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic