تبلیغات
کشاورزی - مدیریت کشاورزی
 
لوگو


مقالات کشاورزی ، سموم کشاورزی ، آفات و بیماری ها ، علف های هرز ، گیاهان دارویی

PageRank
نویسندگان
آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد کل پست ها :
کشاورزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               تبلیغات                 
یکشنبه 4 دی 1390 :: نویسنده : علیرضا

رشته مدیریت کشاورزی :

رشد بخش کشاورزی به عنوان بستری برای کسب اهداف توسعه در کشورهای در حال توسعه امری ضروری قلمداد می‌شود .

در میان اهداف مورد نظر، بهبود و تقویت رشد اقتصادی و کاهش فقر، بهبود امنیت غذایی و حفظ منابع طبیعی بسیار مهم هستند.

کاهش فقر از طریق رشد اقتصادی

در کشورهای کم درآمد، بخش کشاورزی به دلیل گستردگی و پیوندهای قوی با سایر بخش‌های اقتصادی، به عنوان موتور و محرک اولیه رشد اقتصادی عمل می نماید. کشاورزی در این کشورها بیشترین سهم نیروی کار را به خود اختصاص داده و با 68 درصد اشتغال و 24 درصد تولید ناخالص داخلی جایگاه ویژهای دارد. اغلب جمعیت فقیر به طور مستقیم به این بخش به این بخش وابسته بوده و از طریق کشاورزی گذران زندگی میکنند .

افزایش میزان بهره وری در بخش کشاورزی باعث ارزان تر شدن مواد غذایی شده و کمک قابل توجهی به اقتصاد خانوارهای فقیر می‌کند . همچنین کشاورزی نوین با اشتغال بیشتر در واحدهای فرآوری همراه شده و عرضهٔ خدمات و نهاده‌های بیشتری را در بازار به دنبال دارد . این روند به شکل غیر مستقیم به ایجاد اشتغال در مزارع منجر خواهد شد.

به این ترتیب بخش کشاورزی به طور مستقیم از طریق تولید بیشتر و صادرات و به صورت غیر مستقیم از طریق افزایش تقاضا برای خدمات و کالاهای صنعتی در جوامع روستایی، به رشد اقتصادی کمک نموده و در نتیجه موجب خلق فرصت‌های شغلی جدید می گردد.

رشد در بخش اقتصادی نتایج مثبتی بر " فقرزدایی" به خصوص در مناطق روستایی دارد و ذکر این نکته نیز ضروری است که روند کاهش فقر شهری را می توان از طریق رشد بخش روستائی، به ویژه در بخش کشاورزی تسریع کرد. به طور کلی رشد کشاورزی به صورت غیر مستقیم به بهبود وضعیت خانوارهای شهری و روستائی کمک کرده و با افزایش دستمزدها، کاهش قیمت مواد غذایی و تقاضای بیشتر برای کالاها و خدمات واسطه ای همراه می شود

این پدیده به ترغیب و توسعهٔ فعالیت‌های زراعی، افزایش سرمایه‌های تولیدی به قشرهای زحمت کش و بهبود کارایی بازار عوامل خواهد انجامید . یک مطالعه در سال 1997 پیرامون 35 کشور نشان داد که یک درصد افزایش تولید ناخالص داخلی سرانهٔ کشاورزی، 1.61 درصد افزایش در درآمدهای سرانهٔ 20 درصد فقیرترین قشرهای جمعیت را به همراه خواهد داشت.

اهمیت کشاورزی در کشاورزی در کشورهای در حال توسعه از بعد تاریخی، در فرآیند توسعه، سهم کشاورزی در تولید و نیروی کار کاهش می سابد. این فرآیند باعث شده تا برخی کارشناسان توسعه، بخش کشاورزی را به عنوان یک عامل فرعی در راستای توسعه به شمار آورند. از این رو کاهش فرآورده‌ها و نیروی کار این بخش را می توان ناشی از سیاست‌های تبعیض آمیز (یک سو نگر) داخلی و سازو کارهای تجارت بین‌الملل دانست. بخش کشاورزی، به عنوان محرک رشد اقتصادی، به ویژه در کشورهای در حال توسعهٔ فقیر مطرح بوده است و "کشاورزی" نقش مهمی در تولیناخالص داخلی و اقتصاد روستایی ایفا کرده و بخش قابل ملاحظه ای از جامعهٔ فقیران را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک بخش سازمان یافته و یکپارچهٔ کشاورزی می تواند به بهبود امنیت غذایی، کاهش قیمت محصولات غذایی ( به خصوص به نفع جمعیت فقیر می‌باشد که سهم نامتناسبی از درآمد خود را صرف غذا می کنند.)، افزایش میزان اشتغال و درآمد، ایجاد پیوندهای اقتصادی مهم در زنجیرهٔ تولید، و ایجاد تاثیرات مثبت در محیط زیست کمک شایانی کند.

در طول دههٔ 1990، حمایت بین‌المللی توسعه بخش کشاورزی کاهش یافت زیرا بر اساس شواهد موجود بودجه‌های تخصیص یافته به پروژه‌های کشاورزی و تحقیقات از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط یافته است . با وجود چالش‌های موجود و روند سیاست‌های تجارت کشاورزی در کشورهای صنعتی، شدت فقر روستایی و نقش مهم کشاورزی در رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه به ظهور نیازهای فوری و اضطراری برای تاکید مجدد به این بخش و نیز استفادهاز مزیت‌های نسبی در محصولات کشاورزی این کشورها منجر شده است.

با توجه به فقر گسترده در روستاها و فعالیت‌های زیست محیطی زیان بار، باید یک چارچوب توسعه برای کشاورزی و با توجه باصول برابری و پایداری تدوین شود. این چارچوب حداقل شامل موارد زیر است:

سیاست‌های اقتصادی در کشورهای در حال توسعه که در برابر تولیدات و صادرات عمده تبعیض آمیز و یک سو نگر نیستند.

سیاست‌های تجاری در اقتصادی ثروتمند که در قبال کشورهای در حال توسعه تبعیض آمیز نیستند.

سرمایه گذاری خصوصی و دولتی در زیر ساخت‌ها، توسعه فنی و اعتبار که برای مدرن سازی تولید و بهبود رقابت ضروری هستند.

بهبود در امنیت غذایی

در مقیاس جهانی، نیاز به مواغذایی و تغذیه، روندی رو به افزایش و وسیع داشته و اکنون تحت تاثیر جمعیت و درآمدهای رو به رشد و نیز تقاضای حجیم برای خوراک دام قرار دارد. گزارش‌های انتشار یافته از سوی مؤسسه بین‌المللی پژوهش در سیاست غذایی دلالت بر لزوم بازبینی مجدد در سرمایه گذاری‌های دولتی و خصوصی و تدوین برنامه‌های کلان در بلند مدت دارد، تا بتوان قیمت‌های غذایی را تا سال 2020 کاهش داد و اهداف هزارهٔ سوم را برای کاهش فقر و سوء تغذیه محقق کرد. در سطح ملی، رشد اقتصادی از طریق افزایش درآمد جمعیت فقیر سهم قابل ملاحظه ای در میزان دسترسی آنان به مواد غذایی خواهد داشت.

حفاظت از منابع طبیعی

بخش کشاورزی، بزرگترین مصرف کنندهٔ منابع طبیعی و در عین حال بیشترین نقش را در حفظ آن بر عهده دارد. تخریب منابع آب و خاک در بسیاری از مناطق، از جمله نگرانی‌های تولید کنندگان بوده و آگاهی‌های عمومی نسبت به محیط زیست، باعث ظهور و بکارگیری راهکارهای حفاظتی شده است . در برخی کشورها استفادهٔ زیاد از مواد شیمیایی و آفت کش‌ها که با تاسف باید اظهار داشت با پرداخت یارانه‌های مختلف همراه است، مشکلات زیست محیطی بسیاری را به وجود آورده است . خذف یارانه‌ها و افزایش درآمد کشاورزان از طریق بهبود بهرهوری از جمله راهبردهای مؤثر در کاهش روند تخریب منابع هستند.

آزاد سازی تجاری ضامن موفقیت

تعامل و یکپارچگی با اقتصاد جهانی می تواند روند رشد و فقر زدرا تقویت کند. در اغلب کشورها، آزادسازی تجاری گسترده و سهولت در مناسبات تجاری باعث تقویت روند رشد درآمدها و محصول خواهد شد. اندیشهٔ تجارت باز و سیاست سرمایه گذاری همواره تعامل با محیط تجارت جهانی و نیز واردات فناوری‌های متنوع و نوین را در جهت بهرهوری هرچه بیشتر، تسهیل میکند. به ویژه آزاد سازی تجارت با رشد هرچه بیشتر بخش کشاورزی همراه بوده است.

در مقایسهٔ فرآیندهای مختلف اصلاح سیاست‌های تجاری، استنباط می‌شود که اگر تلاش‌های آزاد سازی ادامه یابند، در آن صورت بخش کشاورزی در یک دورهٔ چهار ساله بعد اصلاحات از یک نرخ رشد متوسط 5.7 درصدی برخوردار خواهد شد و این نرخ در مقایسه با نرخ 2.8 درصدی پیش از آن قابل توجه به نظر می رسد.

رفع موانعی مانند تعرفه‌های سنگین واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی از ابعاد مهمی در چرخه یفقرزددایی برخوردار است.این پدیده سبب می‌شود تا قیمت مواد غذایی پایین آمده و درنهایت، مصرف کننده بهره مند شود. از آن جا که جمعیت فقیر، بخش قابل ملاحظه ای از درآمد خود را صرف غذا می کند، به دنبال کاهش موانع تجاری، این گروه از منفعت بیشتری بهره مند خواهند شد.

با هدف حمایت از روند رشد کشاورزی و فقرزدایی، لازم است تا نظام اقتصادی در حال توسعه از طریق حذف یا کاهش موانع تجاری با اقتصاد جهانی تلفیق و همراه شده و به موضوع تجارت چند جانبه در میان خود و یا با کشورهای توسعه یافته بپردازند. کشورهای در حال توسعه برای ایفای نقش رقابت آمیز، باید مزیت‌ها و بهره وری محصولات کشاورزی خود را از طریق اعمال تغییرات لازم در الگوهای مناسب کشت، بهبود فناوری‌های تولید، ارتقای کانال‌های بازاریابی و دیگر راهکارهای تکمیلی افزایش دهند تا از منافع واقعی ناشی از آزاد سازی تجاری بهره مند شوند.

این به معنی آن است که این کشورها باید در مذاکره‌های تجاری خود ملاحظه‌های لازم و ویژه ای را در نظر گیرند. همچنین، باید نسبت به اعمال ساز و کارهای تضمینی برای مواجهه با اثرات شدید ناشی از انطباق این مذاکره‌ها با اقشار آسیب پذیر، از جمله کارگران روستایی اهمیت دهند. به طور اساسی اهداف بلند مدت مورد نظر در کاهش موانع تجارت باید برای کشورهای د رحال توسعه و توسته یکسان باشد.

نوع مطلب : رشته های کشاورزی، 
برچسب ها : مدیریت کشاورزی، اهمیت مدیریت کشاورزی، رشته ی مدیریت کشاورزی، رشته مدیریت کشاورزی،
لینک های مرتبط :


شنبه 12 مرداد 1398 08:02 ب.ظ
My brother suggested I might like this web site. He was once entirely right.
This submit truly made my day. You can not imagine simply how so much
time I had spent for this info! Thanks!
سه شنبه 2 بهمن 1397 11:30 ب.ظ
The most important function of any child provider is
security.
سه شنبه 2 بهمن 1397 07:52 ب.ظ
Ini adalah child provider kami yang ke-dua.
شنبه 22 دی 1397 05:26 ق.ظ
Copyright text 2018 by Child Provider HQ.
شنبه 10 آذر 1397 04:58 ب.ظ
Store foor child screen with apps at Best Purchase.
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:08 ق.ظ
I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this
website. I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well.
In fact, your creative writing abilities has
motivated me to get my own, personal site now ;)
چهارشنبه 30 آبان 1397 07:13 ق.ظ
What's up, this weekend is good in favor of me, because this
point in time i am reading this enormous educational paragraph here at my house.
سه شنبه 29 آبان 1397 03:37 ق.ظ
For hottest information you have to go to see internet and on the web I found this web
site as a finest web site for newest updates.
شنبه 12 آبان 1397 11:00 ق.ظ
I do not know if it's just me or if everyone else experiencing issues with your
site. It looks like some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as well?
This could be a problem with my web browser because I've had this happen previously.
Cheers
جمعه 11 آبان 1397 12:46 ق.ظ
It's hard to find educated people on this topic, but you sound like you know what you're
talking about! Thanks
چهارشنبه 9 آبان 1397 03:43 ب.ظ
I'm curious to find out what blog platform you're utilizing?
I'm having some minor security issues with my latest
website and I would like to find something more safeguarded.
Do you have any suggestions?
یکشنبه 29 مهر 1397 11:04 ب.ظ
Hey very interesting blog!
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:20 ق.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment
to support you.
سه شنبه 24 مهر 1397 09:35 ب.ظ
Hi there, I wish for to subscribe for this weblog to get most up-to-date updates,
so where can i do it please assist.
سه شنبه 24 مهر 1397 08:13 ب.ظ
Great blog you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics discussed in this article?
I'd really love to be a part of online community where I
can get opinions from other knowledgeable individuals that share
the same interest. If you have any recommendations,
please let me know. Thank you!
سه شنبه 24 مهر 1397 04:30 ق.ظ
Hey there! I know this is somewhat off topic but I
was wondering which blog platform are you using
for this website? I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with
hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good
platform.
دوشنبه 23 مهر 1397 01:03 ب.ظ
Hi, I log on to your blogs regularly. Your story-telling style
is awesome, keep up the good work!
شنبه 21 مهر 1397 08:17 ب.ظ
Hi it's me, I am also visiting this site daily, this web page is truly good and the visitors are actually sharing good
thoughts.
جمعه 20 مهر 1397 07:46 ب.ظ
What's up to every one, it's actually a fastidious for me to
go to see this website, it contains helpful Information.
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:25 ب.ظ
You actually make it seem so easy together with your presentation but
I in finding this topic to be actually one thing that I believe I would never understand.

It sort of feels too complex and extremely vast for me.
I'm having a look ahead for your next put up, I will try to get
the cling of it!
دوشنبه 16 مهر 1397 09:16 ق.ظ
Hi there, I discovered your web site by means of Google even as looking for a comparable subject, your
website came up, it appears to be like great. I've bookmarked it in my
google bookmarks.
Hello there, simply turned into aware of your weblog through Google,
and found that it's really informative. I am going to be careful for brussels.
I will be grateful in case you continue this in future.
A lot of folks will likely be benefited out of your writing.
Cheers!
شنبه 14 مهر 1397 09:34 ق.ظ
Thanks for finally writing about >کشاورزی - مدیریت کشاورزی
<Liked it!
چهارشنبه 11 مهر 1397 07:27 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought
i could also create comment due to this brilliant post.
شنبه 7 مهر 1397 02:00 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly
donate to this outstanding blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to new updates and will share
this website with my Facebook group. Talk soon!
شنبه 7 مهر 1397 09:03 ق.ظ
It's in point of fact a nice and helpful piece of information. I
am glad that you just shared this helpful info with us.
Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
دوشنبه 2 مهر 1397 05:19 ق.ظ
This was not seen in BRCA2 mutation carriers.
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:24 ب.ظ
Monitor your sleeping baby with this iPhon app.
سه شنبه 27 شهریور 1397 01:27 ب.ظ
Thanks to my father who shared with me regarding this web site,
this webpage is genuinely remarkable.
سه شنبه 27 شهریور 1397 12:23 ب.ظ
The Snuza Go Child monitor is a motion monitor.
سه شنبه 27 شهریور 1397 12:07 ب.ظ
Verry nice style andd wonderful cοntent
, absolutely nothing else we require : D.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30