تبلیغات
کشاورزی - بیماری های زنبور عسل
 
لوگو


مقالات کشاورزی ، سموم کشاورزی ، آفات و بیماری ها ، علف های هرز ، گیاهان دارویی

PageRank
نویسندگان
آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد کل پست ها :
کشاورزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               تبلیغات                 
دوشنبه 21 شهریور 1390 :: نویسنده : علیرضا

بیماری های زنبور عسل :

بیماری لارو گچی زنبور عسل (Chalk brood)


نوعی بیماری قارچی است که تنها در مرحله لاروی مشاهده می شود. ظاهرا در ایران وجود ندارد.
عامل بیماریزا، قارچی از گروه اسکومسیتها بنام Ascosphaera apis می باشد. اسپورهای تولید شده توسط قارچها همراه با مواد غذائی وارد دستگاه گوارش لارو شده و جوانه زده و رشته های میسلیوم را بوجود می آورد و مسیلیوم ها در دیواره معده نفوذ کرده و باعث متلاشی کردن قسمتهای انتهائی بدن لارو می گردد. اسپور این قارچ در لاروهائی که کمی سرما خورده اند بهتر رشد می کند.
.......................
علائم بیماری
لارو آلوده معمولا دو روز پس از بسته شدن سر سلولهایش می میرند. این لاروها ابتدا کمی متورم و تمام حچم حجره را پر می کنند بعد از آن چروکیده شده و کم کم سفت میشوند.

نحوه انتشار
1-
از راه غذای لاروی که آلوده به اسپورهای قارچ شده باشد.
2-
اسپورهای چسبیده به سطح شان و دیواره سلول

بیماری لارو سنگی (Stone brood)
این بیماری نیز قارچی است و توسط قارچی از جنس (Asper gillus) تولید می شود. هم نوزادان و هم حشرات کامل را مبتلا می کند.

علائم بیماری
لاروها و شفیره ها ممکن است در حجرات باز و یا بسته مرده و در داخل حجرات به صورت اجسام مومیائی شده و سخت در می آید. لاروهای آلوده ابتدا کرک دارو سفید رنگ و سپس به قهوه ای روشن و یا زرد متمایل به سبز تبدیل شده و کاملا سخت می شوند.

نحوه انتشار
انتشار این بیماری از یک کلنی به کلنی دیگر از طریق عملیات زنبورداری از جمله جابه جائی شانها ، تغذیه عسل و ادغام كردن كلنی ها وغیره از کلنی های آلوده به کلنی های سالم انجام می گیرد.

بیماری لارو کیسه ای (Sac brood)
این بیماری در مرحله لاروی موجب مرگ و میر می شوند. عامل این بیماری ها ویروسی است که در داخل سیتوپلاسم بافتهای گوناگون بدن لاروهای جوان مستقر می شوند.

علائم بیماری
لاروها پس از چند روز مرده و رنگ آن به قهوه ای تیره مبدل می گردد. لاروهای مرده در داخل سلولهای سربسته ابتدا به رنگ روشن در آمده، جلد بدن سفت شده و به علت جمع شدن مایع تغییر جلدی در زیر پوست کیسه ای شکل می شود. و دیگر اینکه ناحیه سر و سینه لارو زودتر تیره رنگ می شود. پس از مردن لاروها اجساد آنها چروکیده و خشک شده و به صورت فلس مانند در مجاورت کف سلول ها قرار می گیرند.

نحوه انتشار
هر لاروی که توسط ویروس لارو کیسه ای می میرد حدود 1 میلی گرم ویروس تولید می کند که این مقدار برای آلودگی 1000 کلنی کافی است. انتشار این بیماری از سالی به سال دیگر توسط زنبورهای کامل صورت می گیرد. این ویروس در داخل بدن حشرات بالغ می ماند و در غدد شیری آنها جمع می شوند و هنگام تغذیه لاروها توسط این زنبوران باعث انتشار بیماری می شدند.

بیماری فلج مزمن (Chronic bee paralysis C.B.P.V )
علت این بیماری نیز ویروسی می باشد.

علائم بیماری
دارای دو نوع علامت مشخص می باشد:
1-
زنبور آلوده به دلیل عدم تخلیه ی دستگاه گوارش و در نتیجه حالت غیر عادی بال و شکم قادر به پرواز نبوده و اغلب روی زمین می خزند.
2-
زنبوران آلوده ای که قادر به پرواز بوده و چون اغلب مورد حمله زنبوران مسن قرار می گیرند موهای خود را از دست می دهند از این رو ظاهرا تیره رنگ می شوند.

نحوه انتشار
میلیون ها اجسام ویروس را می توان از یک زنبور آلوده استخراج کرد. بیشتر بافتهای بدن از جمله مغز و گره های عصبی آلوده می شوند و شفیره ها در آخرین مرحله رشد مورد حمله قرار می گیرند. به طور کلی می توان گفت توسط مواد دفعی و ترشحی دهان منتشر می شود.تا كنون داروی شیمیایی مؤثری معرفی نگردیده است. ولی روشهای مدیریتی تا حد زیادی مؤثر بوده از جمله روشهای به گزینی .در مشاهدات مربوط به این بیماری، در كلنی های دارای ملكه پیر (3-4)ساله نسبت به ملكه های جوان بیشتر علائم بیماری داشته اند و نیز در كلنی های قوی تعداد زنبوران آلوده در حد بسیار ناچیزاست.

بیماری نوزما (Nosema disease)
این بیماری بیشتر در کندوهای ضعیف انتشار می یابد. در اثر عواملی مانند نبود غذای کافی در زمستان، طولانی بودن فصل زمستان، پیر شدن ملکه، تغذیه زنبور عسل از باغات سم پاشی شده و ... عامل این بیماری پروتوزو آئی به نامNosema apis))است.54

علائم بیماری
زنبور آلوده هیچ علائمی خارجی از خود نشان نمی دهند. تشخیص این آلودگی تنها با نمونه برداری از مواد دفعی و محتویات بدن زنبور عسل و آزمایشات میکروسکوپی قابل تشخیص است. جدار معده گوارشی زنبور آلوده مورد حمله قرار می گیرد.در آلودگی های شدید معده ی گوارشی تغییر رنگ می دهد .معده زنبوران سالم در حالت طبیعی به رنگ سفید مایل به کهربایی بوده، که در روی آن حلقه های مشخص به چشم می خورد در حالیکه معده ی زنبوران عسل مریض در مراحل آلودگی شدید سفید رنگ و متورم شده و فاقد حلقه های مشخص می باشد.

نحوه انتشار
عامل این بیماری توسط عسل آلوده، غارتگری کندوها، نقل و انتقال بین کندوها، خرید و فروش کندوی آلوده و ملکه، آب مدفوع زنبوران بیمار و ... انتشار می یابد.

بیماری آمیبی زنبور عسل (Amoeba disease)
این بیماری عمدتا حشرات بالغ کارگر زنبور عسل را مبتلا می سازد و بر حسب میزان آلودگی خسارت نسبتا زیادی را در بر دارد. عامل این بیماری یک پروتوزوآ بنام (Malpighamba mellificae ) است که به اندامهای تنفسی زنبور عسل یعنی لوله های مالپیگی حمله می کند و آنها را از بین می برد.

علائم بیماری
چون دستگاه دفعی زنبور مورد حمله قرار گرفته است، کارگران معمولا رفتار و فعالیت طبیعی ندارند و تشخیص قطعی این بیماری از طریق آزمایشات مواد دفعی انجام می گیرد.

نحوه انتشار
چون زنبور های بیمار مواد دفعی خود را بر روی قابها ، شانها و داخل کندو می ریزند و زنبوران دیگر در حین تمیز کردن آلوده شده و باعث انتشار بیماری می شوند.

بیماری لوک آمریکائی (American foul brood) (AFB)
عامل این بیماری باسیلوس لاروا می باشد. لاروها با تغذیه اسپورها در غذایشان متعفن می شوند. اسپورها در روده لاروها فعال شده و به حالت باسیلی یا میله ای شکل تبدیل می شود. در این حالت روده را سوراخ نموده و به همولنف لارو داخل می شوند.
علائم بیماری
در زنبوران چرارو تنبلی و بیحالی مشاهده میشود و در ابتدای آلودگی جلوی دریچه ی پرواز از سلولهای باز یا بسته لاروهای آلوده ی خشك نشده ی تیره رنگ بیرون ریخته شده است. لاروها پیش از اینکه شروع به تنیدن پیله کنند، مرده و به پشت خوابیده و سرشان به طرف بیرون حجره می باشد. این حالت اغلب پیش از شفیرگی دیده می شود ولی گاهها شفیره ها نیز می میرند. لاروهای مرده فاسد گردیده و رنگشان قهوه ای می شود. بوی سریشم ماهی از آنها به مشام می رسدو لاروها حالت نخی مانند پیدا می کنند وبعد از 1 ماه لاروها خشک شده و به صورت پوسته محکم به جدار حجره می چسبند.

نحوه انتشار
به دو روش عفونت منتشر می شود.
1- 8
تا 19 درصد لاروها در داخل حجراتی که آلودگی قبلی داشته اند پرورش داده می شوند که در نتیجه خودشان نیز متعفن می گردند.
2-
زنبوران نظافتچی حین پاک کردن حجرات اسپورها را وارد زنجیره غذائی لاروها می کنند.

بیماری لوك اروپایی (European foul brood)
عامل این بیماری باكتری بنام Melissococcus pluton است كه نسبت به مواد ضد عفونی كننده و شرایط محیطی بسیار مقاوم بوده و در عسل تا یكسال و در روده تا 3سال زنده میماند.این باكتری بر خلاف لوك آمریكایی تولید اسپور نمی كند .از طریق مواد غذایی وارد معده می گردد و سپس تكثیر می یابد و تقریبا با توجه به رشد سریع حجم زیادی از معده را اشغال میكند و نیز به خون یا حفره ی بدن منتقل نمی شود.به دلیل تغذیه ی بالا ،موجب سوء تغذیه ی لاروها و مرگ آنها میشود.
علائم بیماری
برخی از مهمترین علائم بدین شرح می باشند:
1)
لاروهای سنین 3-4 روزگی آلوده می گردند.
2)90
درصد مرگ ومیر در سلول ها یسر بسته رؤیت میشود.
3)
رنگ لاروهای مرده از سفید به زرد كهربایی ،قهوه ای و نهایتا سیاه تبدیل می شوند.
4)
لاروهای آلوده درون سلول خاصیت چسبندگی كمتری به خود میگیرند و كارگران سلولهای خشكیده را براحتی تمیز می كنند.
5)
تخمریزی حالت یكدستی ندارد.

نحوه انتشار
1)
در اثر پدیده ی drift یا گمشدگی زنبوران چرارو
2)
بچه دهی و غارت
3)
جابه جایی قابها
4)
كوچ كندو ها
5)
ادغام كندوهای ضعیف
6)
استفاده از عسلهای آلوده
بیماریهای غیر میکروبی
اسهال غیر میکروبی (Dysentery)
در زنبورداری، دفع مواد زائد بر روی قابها را اسهال می گویند. وقتی دفع بیش از اندازه باشد باعث مرگ کلونی می شود. وجود رطوبت زیاد در داخل کندو، تغذیه کندو با عسل رقیق در پائیز و بازدید کندو در زمستان عامل اصلی این بیماری است.


سرما خوردگی نوزادان (Chilled brood)
معمولا در اوائل بهار از طرق گوناگون اتفاق می افتد، از جمله عدم توجه زنبوردار بی تجربه به مسائل مدیریت صحیح زنبورداری و باز نمودن بی موقع کلنی ها و یا قرار دادن شانهای حاوی نوزادان،خارج از كندو در خلال بازدیدها ،ایجاد میشود.


گرما زدگی نوزادان (Overheated brood)
اگر در تابستان که دمای اطراف کلنی به 40 درجه سانتیگراد برسد و زنبوران به علل گوناگون از جمله عدم وجود جمعیت کافی در کندو نتوانند هوای داخل کندو را از نظر دما و رطوبت تعدیل نمایند،دیده میشود.در موقع ظهر تحت این شرایط زنبوران دسته جمعی از كندوها خارج شده ودر سطح سایه روی علفها جمع میشوند ،ودر ساعت غروب به كندوهایشان بر میگردند. در شرایط كوچ به مسافتهای طولانی و عدم جریان هوای كافی نیز حرارت داخلی كندو بالا میرود و مرگهای دسته جمعی زنبوران بالغ دیده میشود. با استقرار كندوها در مناطق سقف دار و یا زیر درختان میتوان از این پدیده پیشگیری كرد.

بیماری گندیدگی یا فاسد شدگی نوزادان (Addled brood)
لاروهای سن پیش شفیرگی در داخل سلول های سربسته شده، مرده و جسم آنها فاسد و گندیده شده به نظر می رسد. در پوش چنین شفیره هائی سوراخ شده، مرطوب و فرو رفته دیده می شود و تقریبا علائم لوک آمریکائی را نشان می دهد ولی حالت نخی شدن را ندارد. علت این بیماری را نواقص ژنتیکی در تخم دانسته اند.

کنه ها (Mites)
کنه ها جزو بندپایان اند و از نظر برخی خصوصیات به حشرات شبیه اند. بیشتر کنه ها دارای چهار جفت پا هستند در حالیکه حشرات 3 جفت پا دارند. کنه ها دو نوع اند:
1-
کنه آکارین یا کنه انگل لوله های تنفسی زنبور عسل(Acarapis woodi):
این کنه در داخل لوله های بزرگ تنفسی زندگی و از خون زنبور عسل تغذیه می نماید.
علائم:
وقتی زنبوری آلوده شود ،هیچگونه علائمی ندارد جز اینکه لوله های تنفسی ،بخصوص لوله تنفسی سینه اول تیره می شود تا اینکه این لوله ها ترد و شکننده تر از سالمها می شوند.
نحوه انتشار:
وقتی کنهای از لوله تنفسی زنبوری خارج شود به روی بدن زنبوران دیگر حركت میكند و به موهای این زنبوران می چسبد که این امرباعث انتشار می شود.

2-
کنه واروآ (Varroa)
مهمترین انگل زنبور عسل در صنعت زنبورداری می باشد. میزبان اصلی این کنه زنبور عسل هندی(Apis cerana) است ولی روی زنبور عسل معمولی هم فعالیت کند. کنه برای تغذیه از خون زنبور بخشهای نرم بدن را انتخاب می کند. برای این منظور اغلب در بین حلقه های بدن به خصوص حلقه اول، بین سر و سینه و بین شکم و سینه قرار گرفته و با فرو کردن قطعات دهان خود از خون زنبور تغذیه می کند. در اثر این تغذیه زنبور ممکن است زیاد لطمه نبیند ولی ایجاد زخم باعث نفوذ موجودات ذره بینی به داخل بدن شده و عفونت ایجاد می کند لازم به ذکر است که شدت آلودگی معمولا روی لاروها و شفیره های زنبور های نر بیشتر می باشد.1-0

علائم :
کنه واروآ را می توان از خصوصیات ظاهریش تشخیص داد ولی ا ین در حالی است که کلنی چند سال آلودگی ابتدائی را طی کرده باشد. تشخیص همیشه باید ابتدای کار باشد تا کندو ضعیف نشود و بتوان راحت تر درمان را شروع کرد. برخی زنبوردارها ممکن است کنه واروآ را با شپش زنبور عسل که از نظر ظاهر و اندازه شبیه اند اشتباه گیرند.
باید توجه داشت که شپش زنبور عسل جز حشرات بوده و شش پا دارد ولی کنه واروآ جزو عنکبوتیان می باشد و چهار جفت پا دارد.

نحوه انتشار:
در اثر حرکت کنه و تغذیه زنبوران از هم و برخوردشان با هم و همین طور غارت شدن کندوها، معمولا کنه ها منتشر می شوند.

حشرات بعنوان آفات زنبور عسل

پروانه موم خوار(Wax moth)
مهمترین حشره و آفت زنبور عسل پروانه موم خوار است.حشره کامل پروانه ای است قهوه ای رنگ یا کمی متمایل به خاکستری که، با بالهای باز حدود 20- 16 میلیمتر عرض دارد. حشره کامل در حال استراحت بالها را روی زمین قرار داده و ممکن است در داخل یا خارج کندو دیده شود. پروانه در حالت عادی چندان فعالیت ندارد ولی اگر با دست لمس شود ابتدا به سرعت دویده و سعی می کند خود را مخفی کند و یا پرواز کند. پروانه ماده یک هفته بعد از تولد با نر جفت گیری می کند. هر ماده می تواند در حدود 500 عدد تخم بگذارد. تخم بسیار کوچک و سفید رنگ است. تخم در درجه حرارت بالا،در عرض یک هفته و در درجه حرارت پائین در عرض یک یا دو ماه به حشره ی كامل تبدیل میشود.
....................
نحوه خسارت و اهمیت اقتصادی
لارو پروانه پس از متولد شدن از تخم، به درون قابهای مومی وارد می شوند. بعد از مدتی در داخل قابها تونلهای ابریشمی سفید رنگ جهت تغذیه ایجاد می کند. بیشتر از قسمت وسط شان یعنی از پایه های مابین سلولهای جلو و عقب تغذیه می کنند که اینکار با ریختن مدفوع سیاه رنگ حشره به شان همراه است و باعث از بین رفتن استحکام شانها می شود. بیشترین خسارت بر روی شانهای انبار شده صورت می گیرد که بسیار حائز اهمیت است.

برخی دیگر از آفتها وشكارچیان زنبور عسل عبارت اند از: ، شپش زنبور عسل(Honey bee lice) ،مورچه ها (Ants)،زنبورهای خرمائی(Hornets)، زنبورهای ژاکت زرد(Yellow jackets)، قورباغه، پرندگان خانواده Merops apiaster ، زنبور خوار گلو خرمائی(Merops superciliosus) و برخی پستانداران مانند موش و خرس و

نوع مطلب : زنبور و عسل، 
برچسب ها : بیماری های زنبور عسل، بیماری لارو گچی زنبور عسل (Chalk brood)، بیماری لارو سنگی (Stone brood)، بیماری لارو کیسه ای (Sac brood)، بیماری فلج مزمن (Chronic bee paralysis C.B.P.V )، بیماری نوزما (Nosema disease)، بیماری آمیبی زنبور عسل (Amoeba disease)، بیماری لوک آمریکائی (American foul brood) (AFB)، بیماری لوك اروپایی (European foul brood)، گرما زدگی نوزادان (Overheated brood)، بیماری گندیدگی یا فاسد شدگی نوزادان (Addled brood)، 2- کنه واروآ (Varroa)، پروانه موم خوار(Wax moth)،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 01:00 ب.ظ

Really a lot of awesome facts.
cialis cuantos mg hay we like it safe cheap cialis callus india cialis 100mg cost best generic drugs cialis how to buy cialis online usa generic cialis with dapoxetine order a sample of cialis preis cialis 20mg schweiz usa cialis online
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:21 ق.ظ

Superb postings. Kudos!
online order for viagra can you buy viagra without prescriptions online purchase viagra buy viagra online without rx buy viagra online no prescription uk how to buy viagra safely online how to purchase viagra online best site to buy viagra buy viagra online online buy viagra over the counter
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:00 ق.ظ

Terrific forum posts. Thanks.
cialis vs viagra cialis uk cialis online nederland cialis kaufen wo generic cialis levitra cialis 20 mg best price generic low dose cialis cialis name brand cheap cialis qualitat cialis great britain
پنجشنبه 2 فروردین 1397 10:43 ب.ظ

Kudos! I enjoy it!
link for you cialis price cialis authentique suisse we use it 50 mg cialis dose weblink price cialis cialis mit grapefruitsaft 5 mg cialis coupon printable prix cialis once a da cialis herbs cialis lowest price only best offers 100mg cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر