تبلیغات
کشاورزی - انواع خشک کن
 
لوگو


مقالات کشاورزی ، سموم کشاورزی ، آفات و بیماری ها ، علف های هرز ، گیاهان دارویی

PageRank
نویسندگان
آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • تعداد کل پست ها :
کشاورزی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               تبلیغات                 
دوشنبه 31 مرداد 1390 :: نویسنده : علیرضا

انواع خشک کن :

خشک کن های ثابت : عملیات خشک کردن عموما" به دو صورت ناپیوسته (Batch) یا پیوسته و مداوم  (Continuous) انجام می پذیرد .

در فرآیند ناپیوسته معمولا" مقداری جسم جامد تر در مجاور جریان هوا قرار می گیرد و این جریان هوا باعث تبخیر آب جسم تر می گردد . درفرآیند مداوم معمولا" جسم تر و همینطور جریان گاز از داخل دستگاهی عبور می کنند و زمان اقامت کافی به آن جهت خشک شدن در دستگاه داده می شود . دستگاههایی که عمل خشک کردن را انجام می دهند با توجه به پارامترهای زیر انتخاب می شوند :

:1روش فرآیند ، پیوسته یا نا پیوسته بودن عملیات : در روش ناپیوسته دستگاه خشک کن با مواد مرطوب باردهی شده و در آن تا خشک شدن باقی می ماند ، سپس خالی شده و مجددا" با مواد مرطوب پر می شود . در خشک کن های مداوم به صورت پیوسته مواد و گاز خنک کننده وارد و خارج می شوند .


:2
روش اعمال حرارت مورد نیاز برای تبخیر رطوبت : در خشک کن های مستقیم ، حرارت با تماس مستقیم ماه یا گاز داغ به آن منتقل می شود . در خشک کن های غیر مستقیم ، حرارت به طریق هدایت از سطح یا تشعشعات IR یا روشهای دیگر به جسم مرطوب رسیده و از گاز تنها برای حمل رطوبت خارج شده از جسم استفاده می کنند .


:3
طبیعت ماده خشک شونده ، ما ممکن است جامد سختی مثل چوب باشد ، ماده نرمی مثل پارچه و کاغذ یا جامد دانه ای شکل مثل مواد کریستالی ، خمیر غلیظ یا اسلاری (Slurry) باشد . شکل فیزیکی ماده می تواند در تعیین نوع خشک کن موثر باشد

خشک کن های ناپیوسته :

این نوع خشک کن ها به مقدار زیادی به طبیعت ماده خشک شونده بستگی دارد . خشک کن های سینی دار که گاها" کابینی یا قفسه ای نیز گفته می شود برای خشک کردن جامداتی که بایستی روی سینی نگهداری شوند از جمله مواد خمیری (کیک *****ی) یا جامدات مشابه استفاده می شود. این دستگاه شامل یک کابین با تعدادی سینی می باشد که قابل خارج کردن ازآن می باشند . بعد از بارگذاری ، کابین بسته می شود و هوای گرم شده بین تعدادی از سینی ها جریان می یابد تا رطوبت موجود در جسم را تبخیر کند . گاز خنثی ، حتی بخار داغ به جای هوا می تواند استفاده شود ، زمانیکه مایع تبخیر شونده از جسم قابل اشتعال باشد . وقتی مواد به خشکی مورد نظر رسید ، کابین باز می شود و سینی ها با سینی های جدید عوض می شوند و عملیات مجددا " تکرار می شود .

مواد گرانولی، روی توری هایی به عمق کم ریخته می شوند به طوری که هوا یا گاز دیگر می تواند به آرامی از این بستر عبور کند. بدین طریق سریعتر جامد خشک خواهد شد. نوعی خشک کن که برای این منظور استفاده می شود خشک کن سیرکولاسیونی می باشد.

(Through- Circulation Drier)
جامدات کریستالی و موادی که طبیعتا" دانه ای هستند مثل سیلیکاژل در این خشک کن ها به خوبی خشک می شوند. مواد خمیری نیز می توانند توسط یک اکسترودر به صورت گرانول درآمده و بدین طریق به راحتی خشک شوند.

مشکل عمده این نوع خشک کننده ها ناهمگونی میزان رطوبت در محصول نهایی خروجی از آن می باشد. این نیز به خاطر عدم یک نواختی جریان گاز در قسمتهای مختلف این خشک کن می باشد، که می بایست حتی الامکان از ایجاد مناطق مرده جلوگیری کرد. بنابراین با برقرارکردن سرعت بالا (3تا4متردرثانیه) در گاز می توان یک نواختی رطوبت در مناطق مختلف خشک کن را بالا برد.

خشک کن های غیرمستقیم :


خشک کن های قفسه ای تحت خلا": این دستگاه ها نیز مشابه خشک کن های سینی دار مستقیم ساخته می شوند با این تفاوت که از درب های درزگیری شده استفاده می شود تا بتواند خلاء ایجاد شده در خشک کن را نگهدارد. دراین خشک کن هوا یا گاز دیگری جریان نمی یابد. سینی های محتوی جامد روی قفسه هایی قرار می گیرند که توسط آب داغ یا بخار گرم می شوند و حرارت به طریق هدایت به جامد منتقل می گردد. بعد از بارگذاری و آب بندی ، هوای موجود در خشک کن توسط پمپ های خلاء یا اجکتور مکیده شده و بخار خروجی کندانس می شود. در نوع دیگری (Agitated Pan Dryer) از این خشک کن ها برای خشک کردن خمیرها و لجن ها از ظروف استوانه ای به قطر 1تا2متر و ارتفاع 30تا60 سانتیمتر که مجهز به همزن می باشند استفاده می شود که داخل کابین خلاء قرار می گیرند. این ظروف توسط ژاکت های حرارتی با آب داغ یا بخار گرم می شوند.

این خشک کن هاعمدتا" پرهزینه هستند و تنها در مواردی که می بایست ماده در دمای پایین و در غیاب هوا خشک شود استفاده می گردد. از جمله می توان به مواد دارویی اشاره کرد.

خشک کن های انجمادی (Freeze Drying) :


موادی که نمی توانند گرم شوند حتی تا دمای متوسط ، از جمله مواد غذایی یا دارویی ، می توانند با این روش خشک گردند. ماده تر در معرض هوای خیلی سرد قرار گرفته و منجمد می شود و سپس در اتاق خلاء قرار گرفته و رطوبت خارج شده توسط پمپ خلاء یا اجکتور به بیرون هدایت می شود.

خشک کن های مداوم(Continuous Drying):

این خشک کن ها با توجه به حجم محصول نسبتا" کوچک ، با دیگر دستگاههای موجود در فرایند شیمیایی تطابق بیشتری داشته و نیاز به ذخیره و انبار کردن قبل از خشک کن ندارند. محصول به دست آمده محتوی رطوبت یکنواخت تری است و هزینه به ازاء واحد وزن محصول نسبتا"کم است. شبیه خشک کن های ناپیوسته نوع خشک کن یا ساختار آن به شرایط ماده خشک شونده بستگی دارد.
در بسیاری از این خشک کن ها ، جسم جامد در خشک کن حرکت کرده و با جریان گاز تماس می یابد. حرکت جامد و جریان گاز ممکن است همسو، ناهمسو یا به صورت متقاطع باشد. در جریان های ناهمسو ، داغ ترین گاز در تماس با خشک ترین جامد قرار می گیرد ، به طوری که دمای جامد تا حد امکان به دمای گاز ورودی نزدیک می شود. این روش سریع ترین حالت خشک شدن (از دست رفتن رطوبت پیوندی ) را نتیجه خواهد داد و در مواردی باعث صدمه دیدن محصول خواهد شد. از طرفی جسم جامد مقدار زیادی از حرارت موجود در گاز را از خشک کن خارج می کند. در جریان های همسو ، جامد مرطوب با داغ ترین گاز مجاور می شود و جامد تنها تا دمای مرطوب گاز گرم خواهد شد و در این حالت حتی مواد حساس بر دما نیز می توانند بدون ایجاد اشکال خشک شوند. در جریان های موازی کنترل بیشتری روی میزان رطوبت محصول وجود دارد.

خشک کن های تونلی :

خشک کن های تونلی نسبتا" طویل می باشند که سینی های محتوی مواد خشک شونده روی واگن هایی قرار داده شده و از آن عبور می کنند. زمان اقامت در خشک کن بایستی به حد کافی طولانی باشد تا رطوبت به مقدار مورد نظر برسد. برای دمای نسبتا" پایین معمولا"از هوای گرم شده توسط بخار استفاده می شود و در دمای بالاتر و مخصوصا" مواردی که نیاز نیست محصول تمیز باشد از گازهای احتراق استفاده می گردد. در این خشک کن ها از هر دو جریان همسو و ناهمسو می توان استفاده کرد و در بعضی موارد روی دیواره های تونلی نیز فن هایی نصب می شود تا جریان بیشتری از گاز را ایجاد کنند. برای ایجاد راندمان حرارتی بالاتر معمولا" قسمتی از گاز های خروجی از تونل به آن برگردانده می شوند.

خشک کن های بشکه ای (Drum Drier) :

مواد سیال همچون محلول ها ، لجن (Slurries) و خمیرها می توانند روی خشک کن های غیر مستقیمی که به خشک کن های بشکه ای شناخته می شوند به رطوبت مورد نظر برسند. بشکه از داخل توسط بخار گرم شده و قسمتی از آن در حوضچه مواد خشک شونده غوطه ور می باشد. چرخش بشکه باعث ایجاد فیلمی از مواد شده و در چرخش کامل این فیلم خشک شده و از طرف دیگر توسط کاردکی فیلم برداشته می شود. معمولا" مواد خشک شونده واقع در حوضچه را در دمای جوش نگه می دارند تا سرعت تبخیر از روی درام سریع تر گردد.

منبع : مهندسی شیمی

IT WAS BEAUTY
and CHIC , DINKY , CUTE , PICTURESQUE & HANDSOME SUBJECT

only for you.

خشک کن های ثابت:

عملیات خشک کردن عموما به دو صورت ناپیوسته(Batch)یا پیوسته و مداوم(Continuous)انجام می پذیرد. در فرآیند ناپیوسته معمولا" مقداری جسم جامد تر در مجاور جریان هوا قرار می گیرد و این جریان هوا باعث تبخیر آب جسم تر می گردد. درفرآیند مداوم معمولا" جسم تر و همینطور جریان گاز از داخل دستگاهی عبور می کنند و زمان اقامت کافی به آن جهت خشک شدن در دستگاه داده می شمود. دستگاههایی که عل خشک کردن را انجام می دهند با توجه به پارامترهای زیر انتخاب می شوند:

1)
روش فرآیند، پیوسته یا نا پیوسته بودن عملیات: در روش ناپیوسته دستگاه خشک کن با مواد مرطوب باردهی شده و در آن تا خشک شدن باقی می ماند، سپس خالی شده و مجددا" با مواد مرطوب پر می شود. در خشک کن های مداوم به صورت پیوسته مواد و گاز خنک کننده وارد و خارج می شوند.

(2
روش اعمال حرارت مورد نیاز برای تبخیر رطوبت: در خشک کن های مستقیم، حرارت با تماس مستقیم ماه یا گاز داغ به آن منتقل می شود. در خشک کن های غیر مستیم، حرارت به طریق هدایت از سطح یا تشعشعاتIRیا روشهاب دیگر به جسم مرطوب رسیده و از گاز تنها برای حمل رطوبت خارج شده از جسم استفاده می کنند.

(3
طبیعت ماده خشک شونده، ماه مکن است جامد سختی مثل چوب باشد، ماده نرمی مثلپارچه و کاغذ یا جامد دانه ای شکل مثل مواد کریستالی، خمیر غلیظ یا اسلاری(Slurry)�باشد. شکل فیزیکی ماده می تواند در تعیین نوع خشک کن موثر باشد.


خشک کن های ناپیوسته:

این نوع خشک کن ها به مقدار زیادی به طبیعت ماده خشک شونده بستگی دارد. خشک کن های سینس دار که گاها" کابینی یا قفسه ای نیز گفته می شود برای خشک کردن جامداتی که بایستی روی سینی نگهداری شونداز جمله مواد خمیری (کیک *****ی) یا جامدات مشابه استفاده می شود. این دستگاه شامل یک کابین با تعدادی سینی می باشد که قابل خارج کردن ازآن می باشند. بعد از بارگذاری، کابین بسته می شود و هوای گرم شده ین تعدادی سینی ها جریان می یابد تا رطوبت موجود در جسم را تبخیر کند. گاز خنثی، حتی بخار داغ به جای هوا می تواند استفاده شود، زمانیکه مایع تبخیر شونده از جسم قابل اشتعال باشد. وقتی مواد به خشکی مورد نظر رسید، کابین باز می شود و سینی ها با سینی های جدید عوض می شوند و عملیات مجددا " تکرار می شود.
مواد گرانولی، روی توری هایی به عمق کم ریخته می شوند به طوری که هوا یا گاز دیگر می تواند به آرامی از این بستر عبور کند. بدین طریق سریعتر جامد خشک خواهد شد. نوعی خشک کن که برای این منظور استفاده می شود خشک کن سیرکولاسیونی می باشد.

(Through- Circulation Drier)
جامدات کریستالی و موادی که طبیعتا" دانه ای هستند مثل سیلیکاژل در این خشک کن ها به خوبی خشک می شوند. مواد خمیری نیز می توانند توسط یک اکسترودر به صورت گرانول درآمده و بدین طریق به راحتی خشک شوند.

مشکل عمده این نوع خشک کننده ها ناهمگونی میزان رطوبت در محصول نهایی خروجی از آن می باشد. این نیز به خاطر عدم یک نواختی جریان گاز در قسمتهای مختلف این خشک کن می باشد، که می بایست حتی الامکان از ایجاد مناطق مرده جلوگیری کرد. بنابراین با برقرارکردن سرعت بالا (3تا4متردرثانیه) در گاز می توان یک نواختی رطوبت در مناطق مختلف خشک کن را بالا برد.

خشک کن های غیرمستقیم:

خشک کن های قفسه ای تحت خلا": این دستگاه ها نیز مشابه خشک کن های سینی دار مستقیم ساخته می شوند با این تفاوت که از درب های درزگیری شده استفاده می شود تا بتواند خلاء ایجاد شده در خشک کن را نگهدارد. دراین خشک کن هوا یا گاز دیگری جریان نمی یابد. سینی های محتوی جامد روی قفسه هایی قرار می گیرند که توسط آب داغ یا بخار گرم می شوند و حرارت به طریق هدایت به جامد منتقل می گردد. بعد از بارگذاری و آب بندی، هوای موجود در خشک کن توسط پمپ های خلاء یا اجکتور مکیده شده و بخار خروجی کندانس می شود. در نوع دیگری(Agitated Pan Drier)از این خشک کن ها برای خشک کردن خمیرها و لجن ها از ظروف استوانه ای به قطر 1تا2متر و ارتفاع 30تا60 سانتیمتر که مجهز به همزن می باشند استفاده می شود که داخل کابین خلاء قرار می گیرند. این ظروف توسط ژاکت های حرارتی با آب داغ یا بخار گرم می شوند.
این خشک کن هاعمدتا" پرهزینه هستند و تنها در مواردی که می بایست ماده در دمای پایین و در غیاب هوا خشک شود استفاده می گردد. از جمله می توان به مواد دارویی اشاره کرد.
خشک کن های انجمادی(Freeze Drying):

موادی که نمی توانند گرم شوند حتی تا دمای متوسط، از جمله مواد غذایی یا دارویی، می توانند با این روش خشک گردند. ماده تر در معرض هوای خیلی سرد قرار گرفته و منجمد می شود و سپس در اتاق خلاء قرار گرفته و رطوبت خارج شده توسط پمپ خلاء یا اجکتور به بیرون هدایت می شود.

خشک کن های مداوم(Continuous Drying) :
این خشک کن ها با توجه به حجم محصول نسبتا" کوچک، با دیگر دستگاههای موجود در فرایند شیمیایی تطابق بیشتری داشته و نیاز به ذخیره و انبار کردن قبل از خشک کن ندارند. محصول به دست آمده محتوی رطوبت یکنواخت تری است و هزینه به ازاء واحد وزن محصول نسبتا"کم است. شبیه خشک کن های ناپیوسته نوع خشک کن یا ساختار آن به شرایط ماده خشک شونده بستگی دارد.
در بسیاری از این خشک کن ها، جسم جامد در خشک کن حرکت کرده و با جریان گاز تماس می یابد. حرکت جامد و جریان گاز ممکن است همسو، ناهمسو یا به صورت متقاطع باشد. در جریان های ناهمسو، داغ ترین گاز در تماس با خشک ترین جامد قرار می گیرد، به طوری که دمای جامد تا حد امکان به دمای گاز ورودی نزدیک می شود. این روش سریع ترین حالت خشک شدن (از دست رفتن رطوبت پیوندی ) را نتیجه خواهد داد و در مواردی باعث صدمه دیدن محصول خواهد شد. از طرفی جسم جامد مقدار زیادی از حرارت موجود در گاز را از خشک کن خارج می کند. در جریان های همسو، جامد مرطوب با داغ ترین گاز مجاور می شود و جامد تنها تا دمای مرطوب گاز گرم خواهد شد و در این حالت حتی مواد حساس بر دما نیز می توانند بدون ایجاد اشکال خشک شوند. در جریان های موازی کنترل بیشتری روی میزان رطوبت محصول وجود دارد.

خشک کن های تونلی:

این خشک کن های تونلی نسبتا" طویل می باشند که سینی های محتوی مواد خشک شونده روی واگن هایی قرار داده شده و از آن عبور می کنند. زمان اقامت در خشک کن بایستی به حد کافی طولانی باشد تا رطوبت به مقدار مورد نظر برسد. برای دمای نسبتا" پایین معمولا"از هوای گرم شده توسط بخار استفاده می شود و در دمای بالاتر و مخصوصا" مواردی که نیاز نیست محصول تمیز باشد از گازهای احتراق استفاده می گردد. در این خشک کن ها از هر دو جریان همسو و ناهمسو می توان استفاده کرد و در بعضی موارد روی دیواره های تونلی نیز فن هایی نصب می شود تا جریان بیشتری از گاز را ایجاد کنند. برای ایجاد راندمان حرارتی بالاتر معمولا" قسمتی از گاز های خروجی از تونل به آن برگردانده می شوند.

خشک کن های بشکه ای(Drum Drier):

مواد سیال همچون محلول ها، لجن(Slurries)و خمیرها می توانند روی خشک کن های غیر مستقیمی که به خشک کن های بشکه ای شناخته می شوند به رطوبت مورد نظر برسند. بشکه از داخل توسط بخار گرم شده و قسمتی از آن در حوضچه مواد خشک شونده غوطه ور می باشد. چرخش بشکه باعث ایجاد فیلمی از مواد شده و در چرخش کامل این فیلم خشک شده و از طرف دیگر توسط کاردکی فیلم برداشته می شود. معمولا" مواد خشک شونده واقع در حوضچه را در دمای جوش نگه می دارند تا سرعت تبخیر از روی درام سریع تر گردد.

نوع مطلب : صنایع غذایی و بسته بندی، 
برچسب ها : انواع خشک کن،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 22 آذر 1397 02:36 ق.ظ
It's really a nice and helpful piece of information.
I aam happy that you simply shared thgis hepful info with us.

Please stay us up to date like this. Thannk youu for sharing.
چهارشنبه 21 آذر 1397 03:06 ق.ظ
Wow, fantastic blog format! How lengthy have you bbeen running a blog for?
you makoe blogging loik easy. The full glance off your web site
is wonderful, let alone the content!
شنبه 17 آذر 1397 02:59 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will make certain to bookmark your bloog and wil come back later on. I want
too encourage you too ultimately continue your great writing, have a nice evening!
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:42 ب.ظ

With thanks. Fantastic stuff!
cilas cialis 5 mg buy cialis tadalafil when will generic cialis be available best generic drugs cialis 5 mg cialis coupon printable cialis tablets generic cialis review uk tadalafil 10 mg canadian drugs generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:56 ب.ظ

With thanks. An abundance of content.

opinioni cialis generico cialis australian price female cialis no prescription cialis price thailand cialis lowest price cipla cialis online cialis for bph cost of cialis cvs cialis pills price each cialis generisches kanada
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:32 ق.ظ

Fine data. Cheers!
acheter cialis meilleur pri cialis 5 mg venta cialis en espaa we choice cialis pfizer india buy cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis canada ou trouver cialis sur le net enter site very cheap cialis viagra cialis levitra
سه شنبه 13 آذر 1397 07:09 ب.ظ

Valuable knowledge. Cheers!
generic cialis 20mg uk prix de cialis buy brand cialis cheap cialis kamagra levitra cilas cialis online nederland generic cialis soft gels generic low dose cialis tadalafil 10 mg i recommend cialis generico
سه شنبه 13 آذر 1397 08:04 ق.ظ

Wonderful material. Thanks a lot!
venta de cialis canada cialis generisches kanada cialis ahumada import cialis buying cialis on internet cialis coupons printable buying cialis in colombia get cheap cialis cialis dosage cialis 20 mg cost
دوشنبه 12 آذر 1397 09:20 ب.ظ
I visited several blogs but the audio feature for audio songs present at this
web site is genuinely superb.
یکشنبه 11 آذر 1397 07:41 ب.ظ

Truly a lot of useful knowledge!
cialis savings card cialis preise schweiz canadian discount cialis buy name brand cialis on line cialis cuantos mg hay cialis online deutschland cialis lilly tadalafi enter site natural cialis tadalafil 10 mg acquistare cialis internet
یکشنبه 11 آذر 1397 07:10 ق.ظ

This is nicely said! !
cialis reviews prices on cialis 10 mg prix de cialis generic cialis review uk cialis 5 mg funziona cialis qualitat cialis efficacit tadalafil 10 mg look here cialis cheap canada cialis prices in england
شنبه 10 آذر 1397 07:57 ب.ظ

Thank you, Ample material.

cialis 05 free generic cialis cialis canada comprar cialis navarr prix cialis once a da cialis lilly tadalafi generico cialis mexico cialis for daily use cialis vs viagra cialis professional from usa
شنبه 10 آذر 1397 06:50 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend
who was doing a little research on this. And
he actually ordered me dinner because I stumbled upon it for
him... lol. So allow me to reword this.... Thanks for the meal!!
But yeah, thanks for spending time to talk about this topic here on your site.
شنبه 10 آذر 1397 06:48 ق.ظ

You revealed that wonderfully.
overnight cialis tadalafil cost of cialis cvs cialis canada on line best generic drugs cialis compare prices cialis uk cialis arginine interactio acquisto online cialis cialis side effects dangers cialis authentique suisse cialis generisches kanada
جمعه 9 آذر 1397 10:02 ق.ظ
Aw, this was an incredibly good post. Spending some time and actual effort to produce
a really good article… but what can I say… I put things off a whole lot and don't
seem to get anything done.
جمعه 9 آذر 1397 07:43 ق.ظ

Amazing content. Thanks!
cialis italia gratis cialis without a doctor's prescription cialis without a doctor's prescription cialis kamagra levitra buying brand cialis online how do cialis pills work click here to buy cialis generic low dose cialis cialis generika in deutschland kaufen enter site 20 mg cialis cost
جمعه 9 آذر 1397 03:25 ق.ظ
Keep on working, great job!
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:33 ب.ظ

You've made the point.
generico cialis mexico cialis tablets for sale online prescriptions cialis are there generic cialis cialis sale online how much does a cialis cost when can i take another cialis walgreens price for cialis enter site 20 mg cialis cost cialis cuantos mg hay
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:55 ق.ظ

Good facts. Appreciate it.
cialis super kamagra il cialis quanto costa can i take cialis and ecstasy where cheapest cialis opinioni cialis generico cialis 5 effetti collaterali cialis arginine interactio cost of cialis per pill cialis australia org sublingual cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:05 ب.ظ

You mentioned that superbly.
generic cialis 20mg uk purchase once a day cialis cialis pas cher paris cialis prices in england cialis generico online estudios de cialis genricos 5 mg cialis pharmacie en ligne tadalafil 10 mg are there generic cialis acquistare cialis internet
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:21 ق.ظ

Wow quite a lot of great data!
cialis rckenschmerzen buy name brand cialis on line cialis manufacturer coupon cialis price thailand canada discount drugs cialis we use it 50 mg cialis dose we like it safe cheap cialis acheter cialis meilleur pri buy cialis cheap 10 mg click now buy cialis brand
یکشنبه 4 آذر 1397 11:40 ق.ظ
Hi there to every one, the contents present at this web page are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
شنبه 3 آذر 1397 07:34 ب.ظ
These are actually great ideas in regarding blogging.
You have touched some pleasant factors here.
Any way keep up wrinting.
شنبه 3 آذر 1397 09:38 ق.ظ
This website truly has alll thhe info I needed about this subject and didn't know who to ask.
چهارشنبه 30 آبان 1397 04:42 ق.ظ
I am sure this post has touched all the internett visitors, its really really nice piece of writing onn building up new web site.
شنبه 26 آبان 1397 05:40 ق.ظ
An outstanding share! I'vejust forwarded this onto a co-worker who has been doing a
little research on this. And he actually bought me breakfast simply because I stumbled upon iit for him...

lol. So allow me too reword this.... Thank YOU for the meal!!

But yeah, thanx for spending the time to discfuss this issue here on your internet site.
پنجشنبه 24 آبان 1397 09:30 ب.ظ
This paragraph presents clear idea in support oof the new users oof blogging,
that in fact how tto do blogging.
دوشنبه 21 آبان 1397 12:04 ب.ظ
I'm curious to find out what blog system you're working with?
I'm having some minor security issues with my latest site and I'd like
to find something more secure. Do you have any suggestions?
دوشنبه 21 آبان 1397 03:46 ق.ظ
Great information. Lucky me I came acrosss
your site by accident (stumbleupon). I have saved iit for later!
شنبه 19 آبان 1397 04:48 ب.ظ
Everything typed made a ton of sense. However, what
about this? what if you were to create a killer post title?
I am not saying your information is not solid., however suppose you added
something to possibly grab people's attention? I mean کشاورزی - انواع خشک کن is a little plain. You should peek at Yahoo's home page and see how
they create article titles to get people interested.

You might try adding a video or a related picture or two to get readers excited about everything've written. In my opinion,
it might make your posts a little livelier.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30